Robot sledující čáru

Kamarád mě inspiroval, abych si zkusil vyrobit robota sledujícího čáru. Po chvíli přemýšlení byl nápad na světě. Měl by to být univerzální robot, který do budoucna bude umět nejen sledovat čáru, ale vyhoví také mnohdy složitým zadáním robotických soutěží. Měl by se umět vyhnout překážkám, případně sledovat a hledat předměty v okolí, …

hlinikove-sablonyŠasi

Základem bude pevné šasi, pohon budou zajišťovat upravené servomotory, opěrné kolečko, optické snímání čáry pěti reflexními čidly. Řídící jednotkou bude arduino, napájení z 6V gelového akumulátoru. Do budoucna snad i bezdrátové programování a ovládání…

První jsem se pustil do výroby šasi. Jako materiál mi přišel nejvhodnější hlíníkový plech tl. cca 1mm. Použil jsem hliníkový panel, který se používá jako střešní krytina. Dá se koupit v prodejnách se střešní krytinou.

robBěhem jednoho večera přišel na svět nákres šasi. Po vystřižení z plechu jsem vyvrtal všechny otvory vrtákem 3,4 mm. Otvory po obvodu slouží pro spojení pláště dutými nýty (nebo šrouby M3). Otvor v podlaze je pro opěrné kolečko a otvory u výřezu na bocích slouží pro upevnění servomotorů. Pro přesné sesazení obvodových plechů je třeba do trojúhelníkových překryvů vyvrtat otvory až po ohybu a vytvarování šasi.

Motory a kola

Pro motory jsem použil modelářská serva HS-311, která jsem upravil pro kontinuální pohyb (návodů je na netu spousta, např. na www.serva.cz). Kola mají průměr přibližně 6 cm a jsou ze stašího autíčka. Jsou připevněny k bílému plastovému převodu (kolečku) dodanému se servem pomocí 1mm silného měděného drátu. Centrování kola zajišťuje utahovací vrut prostrčený přes kolo, plastový převod za zašroubovaný do hřídele serva.

Opěrné (třetí) kolečko je původně určené jako kluzné kolečko (kulička) pod nábytek a prodává se například v UNI Hobby.

Přidat komentář

1 Komentáře.

Přidat komentář